Nutná výbava aneb Co s sebou?

baleni na festival

Balení na festival může být někdy tak trochu noční můra. Dokud mám místo v batohu, tak ho cpu, co se do něj vejde a většinou pokračuji i když už v něm dávno žádné místo není. Snažím se být připravený na všechno, aby mě nezaskočil žádný ze strašáků jako jsou třeba rozmary počasí, spalující slunce, hygiena nebo i jen obyčejný hlad. S batohem nebo krosnou je to někdy trochu náročné, pokud jedete autem, je to ta lepší varianta, protože se nemusíte moc omezovat v počtu věcí, které si vezmete s sebou.

Existují i „borci“, kteří čtyři dny vydrží ve stejném oblečení, bez mytí, spaní a někdy i bez jídla. Nám už ale není 20 (ani 30) a tudíž potřebujeme pro přežití o trochu víc než jedny džíny a kelímek s pivem. Pokud to máte podobně, tak se můžete inspirovat naším seznamem, který jsme vytvořili na základě našich předchozích zážitků na Masters. Když přibalíte do batohu nebo auta pár drobností navíc, můžete se vyvarovat téměř všech nepříjemností, které vás na fesťáku můžou potkat.

Na přespání

Pokud se nerozhodnete spát v autě, nebo se neupravíte tak, že vám bude vlastně jedno, kde složíte hlavu, pak budete pravděpodobně stanovat (více o možnostech ubytování v samostatné sekci zde). Stan, spacák a karimatka nebo nějaká jiná podložka jsou základ, se kterým asi každý počítá.

Řada mých známých si s sebou karimatku nebere, že prý jsou k ničemu, ale to není tak úplně pravda. Sice vám opravdu nepomůže při nerovném povrchu nebo neuleví od kamenů, ale rozhodně k vám nepustí zimu což v červnu ještě zaručeně oceníte. Skvělou věcí je samonafukovací karimatka, která je extrémně skladná a v rámci možností i velice pohodlná.

Jestli chcete být super styloví vyberte některý z „festivalových stanů“ tady:

Poflakování kolem stanu dokáže zpříjemnit

Do kempu se vám pak bude hodit i malý kempingový vařič (pokud chcete alespoň trochu ušetřit za jídlo, ale zase si nevystačíte jen s rohlíkem a Vysočinou), nebo tahle chladicí taška, která je přímo koncipovaná na 9 plechovek piva, zn. ideál!

Absolutní nezbytnosti

Mobil, vstupenka a peníze. To je absolutní základ, bez kterého se neobejdete. Co se týče peněz, berte raději hotovost než kreditku. Budete mít lepší přehled o svých výdajích – je totiž výrazně snazší ráno spočítat, kolik vám zbylo, než s kocovinou vzpomínat, kde a za co všechno jste vlastně včera platili.

Mobil si ti starostlivější někdy raději nechávají doma, ale pro domluvu s ostatními, nebo nahlášení příbuzným, že pořád žijete se hodí.

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit solární nabíječku v kombinaci s powerbankou. Je to ideální nouzová rezerva, která dodá vašemu telefonu šťávu, kdykoli potřebujete. V kempech to není vždy s nabíjením telefonů úplně jednoduché, takže se vám bude hodit.

Výbava pro rozmary počasí

Ačkoli se Masters of Rock pyšní označením „nejzastřešenější“ outdoor festival pak ani tady není déšť nic, na co byste s láskou vzpomínali. Vzhledem k tomu, že počasí se předpovědí většinou neřídí, tak věřte, že i když budou hlásit na celý týden slunečno, dá se počítat s tím, že alespoň chvíli pršet bude. Když jde o malou přeháňku, není problém se někde na chvíli schovat, ale 3 dny vytrvalého deště otráví i ty nejotrlejší z vás.

Určitě se tedy hodí mít s sebou pláštěnku – tu sice seženete i v areálu, ale i ta nejobyčejnější se tam celkem prodraží. Když vezmete nějakou army, tak v ní ani nebudete vypadat úplně směšně. Jako náhrada pro krátkodobé změny počasí postačí i softshellová bunda, která neprofoukne ani nepromokne.

Na druhé straně počítejte i s tím, že před ostrým sluncem se rovněž není kam schovat, takže přibalte čepici a sluneční brýle. Stylové rockové a metalové kšiltovky najdete tady:

Výbava co usnadní život

Rozhodně nezapomeňte na baterku nebo nejlépe čelovku. Není nic otravnějšího, než zmateně pobíhat po kempu a hledat ten svůj stan, když stovky ostatních vypadají stejně. Čelovka vám zároveň výrazně usnadní večerní hygienu i použití toalety – na těch mobilních totiž není osvětlení. Hodí se i jiný zdroj světla do stanu, jako třeba tahle přenosná lampa.

Další co byste neměli nechat doma, ať už budete přespávat kdekoli je kanystr na vodu. Pořiďte si nějaký středně velký, který si pak naplníte v kempu u zdroje pitné vody. Je to pohodlnější než na všechno používat vodu z PETky. Třeba tenhle je skvělý v tom, že když je prázdný, smáčknete ho na placku a nezabírá místo v autě nebo ve stanu.

Zdraví a hygiena

Když fronta do sprchy nebere konce a na stage už se pomalu chystá vaše oblíbená kapela, pak uvítáte vlhčené ubrousky – vezměte si jich raději větší zásobu. Podobně je to i s antibakteriálním gelem, který vám umyje ruce i nasucho bez vody.

Ráno určitě oceníte ústní vodu, když je potřeba po večerní pařbě trochu osvěžit ústní dutinu. S kocovinou vám pak pomůže tenhle vyprošťovák (máme ověřeno, zázraky sice nečekejte, ale je to za málo peněz hodně muziky), nebo můžete zkusit antiethanol, který se používá ještě než začnete pít a vzniku kocoviny dokáže předejít.

Jelikož na festivalu zábava nikdy nekončí, přibalte si každopádně špunty do uší. Alespoň trochu spánku potřebuje každý.

Samozřejmě je jasné, že si s sebou vezmete léky, které pravidelně berete, vyplatí se přibalit i něco dalšího proti bolesti, náplasti, desinfekci aj. Na festivalu je sice zdravotnický stan, ale běham tam s každým škrábancem asi není nutné. Pokud jedete autem, vystačíte s autolékárničkou, pokud vyrážíte jen s batohem, můžete přibalit turistickou lékárničku.

Pokud chcete být 100% připravení na vše, pak si s sebou vezměte i opalovací krém s vyšším faktorem, ať si nespálíte ramínka a… dámy a pánové, do batohu přihoďte také kondomy. Všichni si dokážeme představit ty problémy, za které žádný festival nestojí!

Doplnění energie

Jídlo je kapitola sama pro sebe, ale rozhodně si s sebou neberte nic, co by nevydrželo spalující žár slunce střídaný s deštěm, což bývá klasické festivalové počasí. Navíc nabídka jídla je v areálu víc než bohatá (více v samostatné kapitole tady), ve Vizovicích najdete i poměrně dobře zásobený obchod s potravinami.

Co se neztratí jsou každopádně nějaké energetické tyčinky nebo gely, pro okamžité doplnění energie. Další náš ověřený tip je určitě sušené maso – jednak je fakt dobré a jednak už indiáni věděli, že je to hodně energie v malém balení. Na festival ideální. Pár balíčků se do batohu ještě určitě vejde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *